Примерен анализ на гравюрата:

Първото впечатление, което изображението прави е черно-белият цвят и разположението на хората, различното им облекло и предметите. Особено впечатление прави по-високата позиция, на която се изобразени част от хората и предметите, които си разменят. Личностите трудно биха се разпознали само чрез описанието. По купулния свод, свещта и шапките на по-високо стоящите хора можем да предположим, че действието се развива в църква, а те са духовници.

В центъра на изображението имаме две личности – един духовник и един обикновен човек. В нисшата периферия се намира останалото простолюдие, а във висшата духовенството. Служителите на църквата си разменят някакви документи, които подават на обикновените хора, а те от своя страна отброяват пари, които оставят на масичката, която заема най-централно място на гравюрата. С най-впечатляващи дрехи и фигура е изобразен човекът на трона, което показва неговата важност. Със сигурност парите са основният символ тук. Причината е централното им място, а имаме и две действия, развиващи се с тях – оставяне на масата и подаване в ръцете на духовник. Текстове и имена липсват.

Ако съдим по всичко изложено до тук, несъмнено говорим за продажбата на индулгенции от църквата в началото на XVI в. Художникът е искал да уязви духовенството, показвайки, че покварата го е засегната от най-ниското, до най-високото ниво. Можем да съдим за това, тъй като на трона стои самият папа. Авторът е оценил събитието като изключително тежко за нормалните хора, тъй като лицата им издават изнемощялост и отчаяние от земния път. Една група високопоставени хора за времето си успяват да се облагодетелстват от тяхната наивност.